2009-07-20 17:24

Liofilizacja

Liofilizacja, to inaczej suszenie sublimacyjne, stosowane dla produktów termolabilnych tj. takich, które nie są odporne na ogrzewanie i długotrwałe przechowywanie. Zaliczamy do nich np. preparaty farmaceutyczne, albo produkty żywnościowe, jak owoce i warzywa.

     Liofilizację opracowano i po raz pierwszy zastosowano w Stanach Zjednoczonych w latach 50-tych XX wieku na zlecenie rządu, dążącego do wyprodukowania lekkich wagowo i bogatych we wszystkie niezbędne składniki odżywcze racji żywnościowych, dla astronautów i wojska.

Obecnie liofilizacja wykorzystywana jest także komercyjnie, np. do produkcji specjalistycznej żywności, dla sportowców ekstremalnych – podróżników, wspinaczy wysokogórskich, albo żeglarzy. Coraz więcej firm inwestuje w nowoczesne technologie, z zamiarem produkcji popularnych produktów spożywczych codziennego użytku. Nie ma w tym nic dziwnego, gdyż żywność taka zachowuje wszystkie swoje walory, jak zapach, smak i – co najistotniejsze – wszystkie naturalne witaminy i składniki odżywcze.

     Proces liofilizacji polega na mrożeniu produktów w temperaturze prawie -40°C. Pozwala to na zlikwidowanie bakterii chorobotwórczych i pleśni. Zatrzymaniu ulegają także procesy fermentacyjne. Następnie należy wytworzyć próżnię (0.001hPa) niezbędną do zapoczątkowania sublimacji wody, po czym (w sposób kontrolowany) dostarcza się ciepło podtrzymujące sublimację i usuwa powstałą parę wodną. Liofilizacja jest więc znacznie bardziej skomplikowanym, ale i bardziej zaawansowanych procesem, niż powszechna dziś w Polsce pasteryzacja, czy sterylizacja. Uzyskany w ten sposób produkt ma zwykle postać sypką, co ułatwia przechowywanie i transport. Ponad to znacznie zmniejsza się końcowa waga.

     Produkty spożywcze suszone metodą sublimacji zachowują swoje pierwotne właściwości organoleptyczne (wspomniany już smak i zapach) oraz pełną wartość odżywczą i biologiczną (enzymy, aminokwasy, witaminy oraz minerały).

—————

Powrót


Kontakty

"Noveris" Jakub Bartosik

ul. Ossowskiego 8/13
40-843, Katowice


Tel.: 506 129 683
Tel.: 785 183 500